Τετάρτη 22 Απριλίου 2009

Πρώτος και με ρεκόρ!!!

Τον καλύτερο επίλογο σε μία εξαιρετική πορεία στην κανονική περίοδο έγραψε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο ΣΕΦ το Μαρούσι με 80-70 και ολοκληρώνοντας τη regular season με 25 νίκες και μόλις μία ήττα σημείωσαν νέο ρεκόρ από καταβολής Α1. Παράλληλα έβαλαν τέλος στο σερί οκτώ νικών του Αμαρουσίου, που στον πρώτο γύρο των play-offs θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Πανελλήνιο.

Ο αγώνας…

Από το πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν αντιμετώπιζε τον αγώνα ως αγγαρεία, αλλά ήθελε τη νίκη. Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο ξεφεύγοντας μέχρι και με +11, (21-10 και 23-12). Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν ως μοναδική αιχμή στην επίθεση τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο διάστημα αυτό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-17 και ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι στην αρχή του δευτέρου με 32-21 με τρίποντο του Θοδωρή Παπαλουκά. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και κατάφεραν με ένα 0-8 και ηγέτη τον Φάνη Κουμπούρα να πλησιάσουν στο -2. Οι φωνές του Παναγιώτη Γιαννάκη από τον πάγκο έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι με τον Γιάννη Μπουρούση και τον Νίκολα Βούιτσιτς να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους κατάφεραν να «τρέξουν» ένα 8-0 και να στείλουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με 44-35.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στην επανάληψη, παρά τις προσπάθειες του Αμαρουσίου να πλησιάσει. Οι «μαυροκίτρινοι» έφτασαν στο -5, 60-55, αλλά ένα γκολ-φάουλ του Μπουρούση έφερε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, για να κλείσει η περίοδος τελικά με σκορ 64-56. Ο Τζος Τσίλντρες με τρίποντο στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έφερε την ομάδα του στο +11, 67-56. Το Μαρούσι πλησίασε στο -6, 72-66, όμως ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς με έξι αναπάντητους πόντους (78-66) φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 80-70

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-35, 64-56, 80-70.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Πρίντεζης 12, Τσίλντρες 11, Βούιτσιτς 12, Χαλπερίν 3, Μπουρούσης 10, Τεόντοσιτς 8, Παπαλουκάς 7 (5 ασίστ), Έρτσεγκ 4, Γκριρ 2, Σλούκας 2, Βουγιούκας 9, Μιλόσεβιτς.

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Μαυροειδής 11, Στίβενσον 8, Χαραλαμπίδης 8, Μαυροκεφαλίδης 4, Καϊμακόγλου 11, Γλυνιαδάκης 14, Κις 4, Κουμπούρας 9, Στεφανίδης 1, Καλάθης, Χαφ, Παπαντωνίου