Τετάρτη 15 Απριλίου 2009

Έτοιμος για τελικό

Μία νίκη χρειάζεται ακόμα επί της ΕΑ Πατρών ο Θρύλος προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς των πλέι οφ. Νέα άνετη επικράτηση με 1-3 σετ...

Ο Θρύλος δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, αλλά κατάφερε στη συνέχεια να αντιδράσει, να πάρει τα άλλα τρία, αποστομώνοντας τους πάντες εκεί στην αχαϊκή πρωτεύουσα. Στο πρώτο σετ, οι ερυθρόλευκοι αιφνιδιάστηκαν από τις επιθέσεις της Πάτρας και δεν κατάφεραν να περάσουν με αξιώσεις μπροστά στο σκορ. Η Πάτρα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έγινε τεσσάρων πόντων στο 22-18, για να κάνει το 1-0 μετά το 25-22 και την αργοπορημένη αντίδραση του Ολυμπιακού.

Μόνο στο πρώτο σετ χάρηκαν, πάντως, οι Πατρινοί, αφού ο Θρύλος τους έδωσε μετά τρεις "σφαλιάρες" και τους ισοπέδωσε. Το πάρτι στο δεύτερο σετ ήταν τόσο μεγάλο, που λίγο έλειψε να σημειώσει δέκα πόντους ο αντίπαλος, αλλά ο Ολυμπιακός τον λυπήθηκε και του έδωσε τη δυνατότητα να φτάσει έως τους 16. Σε όλο το Β' σετ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά, πήρε μεγάλες διαφορές και αυτός ήταν ο λόγος που επικράτησε άνετα και με διαφορά εννέα πόντων. Από εκεί και πέρα, η Πάτρα αντέδρασε και ο Θρύλος φρόντισε να μην την αφήσει... παραπονεμένη.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί πολύ στο 23-25. Όσον αφορά στο τέταρτο, από τη στιγμή που το σκορ ήταν στο 12-16, μόνο με "αυτοκτονία" θα χανόταν η νίκη. Η ΕΑΠ πίεσε, ο Θρύλος την άφησε να πιστέψει ότι θα γύριζε το σετ, αλλά την τελείωσε μετά το 22-25.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Τρίτη του Πάσχα στο Ρέντη με κόσμο. Ο Ολυμπιακός θα κάνει το 3-0 στις νίκες, θα "καθαρίσει" τη σειρά και θα περιμένει έναν εκ των επόμενων άτυχων (ΠΑΟ ή Ηρακλή), να τον κερδίσει και να αναδειχτεί πρωταθλητής Ελλάδας.

Τα σετ: 25-22, 16-25, 23-25, 22-25

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΕΑ Πατρών: Νοβότνι 21.50 (18/33 επ., 3 άσοι), Λαμπρόπουλος 2, Γκιρτζίκης 3.5 (2/7 επ., 1.5 μπλοκ), Κόβατς 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Σάκι 14 (13/27 επ., 53% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ιωακειμίδης 6 (5/10 επ., 44% άριστες/συνολικές υποδοχές), Δημητρακόπουλος (λίμπερο, 48% άριστες/συνολικές υποδοχές, 9 αμ.), Κιτσαντάς, Παπάζογλου, Καραγκιόζης

Ολυμπιακός: Κουρνέτας 1.5, Μίλκοβιτς 19.33 (18/42 επ.), Ριβέρα 14.33 (12/20 επ., 2 άσοι, 82% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ούρναουτ 12.5 (11/21 επ., 69% άριστες/συνολικές υποδοχές), Σουλτανόπουλος 6.33 (5/7 επ., 1.3 μπλοκ), Τζούριτς 7 (6/9 επ.), Παπαδημητρίου (λίμπερο, 88% υπ., 9 αμ.), Χριστοφιδέλης, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3 (3 άσοι)