Πέμπτη 9 Απριλίου 2009

Με φόρα στα ημιτελικά!

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Κυπελλούχος Ελλάδας Θρύλος κέρδισε με 3-0 σετ τη Λαμία εκτός έδρας, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι έρχονταν φουριόζοι από τη νίκη στον τελικό του Κυπέλλου επί του Πελάτη ΑΟ και φυσικά δεν δυσκολεύτηκαν σε καμία περίπτωση από την άτυχη Λαμία, η οποία, πάντως, έδειξε ανταγωνιστική στο τρίτο σετ, το οποίο έχασε φυσικά. Στο πρώτο, ο Θρύλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και οι Λαμιώτες άρχισαν να κάνουν το σταυρό τους για την έκταση που θα έπαιρνε το σκορ. Ο Θρύλος τους λυπήθηκε και το 6-14, μετατράπηκε σε 14-25, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν που δεν τελείωσαν το σετ, έχοντας 11 πόντους, όπως ο Πελάτης ΑΟ στη συντριβή του με 3-0 στη Γλυφάδα.

Από εκεί και πέρα, μια από τα ίδια στο δεύτερο σετ, αν και η Λαμία βρισκόταν κοντά στο σκορ, περισσότερο λόγω των δικών μας λαθών, παρά της δικής της ικανότητας. Πάλεψε το σετ στο 12-16, κάνοντας το σκορ 17-19, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και έκανε το 0-2 μετά το 20-25. Τέλος, στο Γ', η Λαμία διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων και έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ, αφού βρέθηκε να προηγείται με 19-18. Ο Ολυμπιακός, πάντως, σοβαρεύτηκε, ισοφάρισε σε 21-21 και πήρε την πανάξια πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ, καθώς κέρδισε με 22-25.

Επόμενος άτυχος θα είναι η ΕΑΠ ή ο Φοίνικας Σύρου, αφού οι δυο ομάδες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο1-1.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Δημήτρης Τζούριτς δήλωσε. «Σε ένα ακόμη παιχνίδι δείξαμε ότι είμαστε ομάδα κι αυτό οφείλεται στο ότι είμαστε ψυχολογικά ανεβασμένοι μετά και την κατάκτηση του κυπέλλου. Από κει και πέρα, ακολουθούν τα ημιτελικά και περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλό μας. Δε μας ενδιαφέρει ποιος θα είναι αυτός. Εμείς κοιτάμε να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένοι γιατί στόχος μας είναι να κερδίσουμε την πρόκριση στους τελικούς γρήγορα. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ήρθαν σήμερα στο κλειστό της Λαμίας και μας υποστήριξαν. Μας έκαναν να νιώσουμε πολύ όμορφα και το χρειαζόμασταν γιατί τελευταία παίζουμε στο γήπεδό μας χωρίς κόσμο».

* Το τεχνικό επιτελείο και οι βολεϊμπολίστες μας, την Τετάρτη θα βρεθούν στο Στάδιο «Γ.Καραϊσκάκης» για να παρακολουθήσουν όλοι μαζί την προσπάθεια της ποδοσφαιρικής μας ομάδας να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 14-25, 20-25, 22-25

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λαμία: Λιβαθηνός 2.5, Γκάτιν 13 (10/30 επ., 3 άσοι), Βιαφάρα 6.5 (5/11 επ., 1.5 μπλοκ), Τσακιρόπουλος 3.5 (2/8 επ., 1.5 μπλοκ), Μηνούδης 4.5 (4/8 επ.,), Μορένο 5.5 (5/11 επ.), Γκαράς (λ- 74% υπ., 3 αμ.) / Κιόσης 0.5, Κυριακίδης 1, Παπαθωμόπουλος 1

Ολυμπιακός: Κουρνέτας 1.5, Μίλκοβιτς 17 (14/24 επ., 2 άσοι), Ριβέρα 10.5 (9/15 επ.), Ούρναουτ 13.5 (12/18 επ.), Σουλτανόπουλος 6.5 (3/4 επ., 3.5 μπλοκ), Τζούριτς 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ- 71% υπ., 2 αμ.)