Πέμπτη 26 Μαρτίου 2009

BEROLINO ERXOMASTE..

Το Βερολίνο βρίσκεται ολοένα και πιο κοντά! Ο Ολυμπιακός νίκησε με 79-73 τη Ρεάλ, με άκρως αγχωτικό στο όριο του αυτοκτονικού, τρόπο, αφού πέταγε τη μία βολή πίσω από την άλλη, αλλά όπως και να 'χει, το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει! 2-0 για το Θρύλο που τώρα πάει στη Μαδρίτη για το μπρέικ ώστε να "καθαρίσει" με επιβλητικό τρόπο τη σειρά, επιβεβαιώνοντας την κλάση και την ανωτερότητα του απέναντι στη Ρεάλ.

Ο Λιν Γκριρ με τη ψυχραιμία του στο τέλος, η άμυνα σε όλο το παιχνίδι, η υπεροχή και το βάθος αυτής της ομάδας δεν άφησε τη Ρεάλ να σπάσει την έδρα και τώρα πλέον μόνο εάν βγάλει μόνος τα μάτια του θα χάσει την πρόκριση για το φάιναλ φορ της Γερμανίας!

Η Ρεάλ ξεκίνησε με αλλαγές την πεντάδα της σε σχέση με την Τρίτη καθώς μπήκαν οι Μάσεϊ-Ουίνστον αντί Μουμπρού και Ερβέλ και κάπως καλύτερα μπήκε στο γήπεδο σε σχέση με το πρώτο ματς. Ο Ολυμπιακός με τους ψηλούς του, Βούισιτς και Πρίντεζη, πήρε προβάδισμα αλλά φορτώθηκε με τρία φάουλ ο Πάργκο. Σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε σε πολύ αργό ρυθμό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει χαμηλά το σκορ. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το γεγονός, αλλά με τους Πρίντεζη- Βούισιτς και Μπουρούση να σημειώνουν 16 πόντους μέσα στη ρακέτα, έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 18-15.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού άκουγε στο όνομα Ρέγιες (14π. στο ημίχρονο), ο οποίος αξιοποίησε τις πάσες του Λόπεθ, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν "μάσησαν" και επέμεναν με φάσεις μέσα από τη ρακέτα. Όταν ήρθε και το πρώτο τρίποντο (Μπουρούσης), ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (25-19) στο 12.30''. Ο Ρέγιες κρατούσε μόνος του τη Ρεάλ, με το αντίδοτο να είναι ο Γιώργος Πρίντεζης που με 5/5 δίποντα έκανε το 30-25 στα μισά της περιόδου.

Διαφορά, πάντως, που δεν κράτησε ο Ολυμπιακός αφού ο Μπούλοκ επέστρεψε στο παρκέ πολύ ζεστός και η Ρεάλ κάλυψε το χάντικαπ (30-30), διατηρώντας όπως και οι "κόκκινοι" χαμηλό ρυθμό και σκορ. Ο Ολυμπιακός, εξάλλου, ήταν άστοχος στις βολές και αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος για το εύθραυστο 38-36 του ημιχρόνου.

Η άμυνα του Ολυμπιακού κρατούσε τον πρωταγωνιστικό ρόλο και στην επίθεση τον είχε ο Πρίντεζης φτάνοντας τους 16 πόντους με 8/9 σουτ ενώ με τρίποντο του Γκριρ, η διαφορά πήγε στη μεγαλύτερη τιμή με 50-40 στο 25.25''. Ο Πλάθα έριξε το τελευταίο του χαρτί που ήταν η ζώνη, αλλά ο Βούισιτς μπήκε δυναμικά και έκανε το 54-41 στο 26.30! Διαφορά που έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, παρά το καταπληκτικό παιχνίδι του Ρέγιες που όσο έλειπε λόγω φάουλ, η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε θραύση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 59-49, μία διαφορά που ήθελε ο Γιαννάκης ως εφαλτήριο για την τέταρτη περίοδο.

Η ζώνη έβγαλε αποτελέσματα μετά από ώρα, μειώνοντας σε 61-55 στο 32', την ίδια ώρα που ο Παπαλουκάς φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ! Η Ρεάλ πήρε κουράγιο και παρέμεινε κοντά στο σκορ ανταποδίδοντας τα καλάθια του Ολυμπιακού (68-63 στο 35') και με τρίποντο του Μπούλοκ έφτασε στο ένα σουτ (68-66). Ο εφιάλτης του πρώτου αγώνα με τη ζώνη της Ρεάλ ζωντάνεψε και πάλι στο ΣΕΦ και ο Μπούλοκ τον έκανε ακόμα μεγαλύτερο μειώνοντας σε 70-69 με τον 20ο του πόντο, τη στιγμή που μόνο ο Γκριρ έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Ανάσα έδωσαν πάλι οι ψηλοί (74-69 με Πρίντεζη και Βούισιτς), με 1.10 να απομένει και ο "μάγος" της άμυνας Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Μπούλοκ, αλλά ο Πρίντεζης πέταξε την ευκαιρία με δύο (ακόμα) άστοχες βολές, την 5η συνεχόμενη για τον Ολυμπιακό!

Ο Μπούλοκ ανταπέδωσε και ο Βούισιτς έχασε άλλη μία (75-71), αλλά ο Λόπεθ έκανε βιαστική ενέργεια αστοχώντας σε λέι απ. Ο Γκριρ δεν μιμήθηκε τους συμπαίκτες του από τη γραμμή και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη με 79-73