Δευτέρα 16 Μαρτίου 2009

kai se 5-6 ebdomades tha eimaste prota8lhtes..

Ένα ημίχρονο είναι αρκετό για τον σοβαρό Ολυμπιακό να πάρει όχι απλά παιχνίδια, αλλά να διαλύσει τους αντιπάλους του. Αυτό αποδείχτηκε και πάλι στον αγώνα με τον Ηρακλή τον οποίο έκανε φύλλο και φτερό ρίχνοντας του πέντε γκολ στο δεύτερο μέρος. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στην επανάληψη και αφού η ομάδα είχε σκορπίσει ανησυχία στον κόσμο της με την κάκιστη εμφάνιση του πρώτου μέρους. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν διπρόσωποι στο ματς με τον "Γηραιό". Τα πρώτα 45 λεπτά δεν θέλουμε καν να τα θυμόμαστε. Η εικόνα ήταν άθλια και η ομάδα περισσότερο κινδύνευε. Στην επανάληψη οι εμπνεύσεις του Μπελούτσι ήταν αρκετές για να οδηγήσουν την ομάδα στην άνετη επικράτηση. Επιτέλους είδαμε και σε ένα παιχνίδι πολλά γκολ. Από τις 30 Νοεμβρίου και το ματς με τον Πανιώνιο είχε ο Ολυμπιακός να σκοράρει πάνω από δύο τέρματα, ενώ είναι η πρώτη φορά στο πρωτάθλημα που ρίχνει πεντάρα. Για τον τίτλο δεν νομίζουμε να θέλετε να κάνουμε σχόλια. Το πρωτάθλημα κατηφορίζει στον Πειραιά και θέλουμε τέσσερις βαθμούς στα παιχνίδια που απομένουν για να τελειώσουμε και μαθηματικά και αυτό το παραμύθι. Να σημειώσουμε, επίσης ότι το 5-0 επί του Ηρακλή είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα πάει φουλ να κάνει ρεκόρ αμυντικών επιδόσεων και να σπάσει εκείνο του 1973 όταν και είχε 13 τέρματα παθητικό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Λεονάρντο, Γκαλέτι (81' Ντάρμπισαϊρ), Ντιόγο, Ζεβλάκοφ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λέτο (56' Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Γ. Παπαδόπουλος (56' Όσκαρ), Τοροσίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Μπούρμπος, Κατσαμπής, Μάρτος, Γιαννούλης, Σαρακατσάνος, Εξουζίδης (71' Γιάντσης), Βούκοβιτς, Γκαρσία (89' Kαρλόπουλος), Μαρκές (76' Κίκο Ρατόν),